Obec Balog nad Ipľom

Aktuálne opatrenia k 21.7.2021

Covid automat: Slovensko naďalej zostáva celé zelené

Stále však treba dodržiavať určité opatrenia.

Epidemiologická situácia sa na Slovensku stabilizovala. Aj od budúceho týždňa totiž celé Slovensko zostáva zelené, teda v stave monitoringu. Potvrdila nám to hovorkyňa zdravotníctva Zuzana Eliášová. Aj keď ide o najnižší stupeň kontroly, stále platia určité opatrenia.

Na svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach verejného stravovania je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín

Pri státí na takýchto udalostiach platí zaplnenosť do 50 percent kapacity priestoru. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb.

Pri sedení sa môže priestor zaplniť do 75 percent kapacity. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb.

V interiéroch obchodných domov naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov. Netýka sa to prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch, ktoré sa riadia pravidlami pre prevádzky verejného stravovania.

Pre vstup do vnútorných služieb prevádzok akvaparkov sa vyžaduje negatívny test antigénový nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Netreba ho deťom do desať rokov a netýka sa vstupu do toaliet, spŕch či šatní.

Obsadenosť môže byť najviac 50 percent kapacity sektoru alebo maximálny počet zákazníkov 1000.

Vo fitnescentrách v zelených okresoch môže byť najviac 50 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 štvorcových metrov.

Pre divadelné, filmové, hudobné alebo iné umelecké predstavenia v zelených okresoch platí, že v interiéri môže byť najviac 500 ľudí a v exteriéri najviac 1000 ľudí.

 

Počet prípadov rastie najmä v obľúbených destináciách

Počet prípadov nového koronavírusu rastie najmä v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov. Riziko nákazy je preto veľké. V stredu na to upozornil šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) tiež avizoval, že v prípade, ak v najbližších dňoch prijme Národná rada (NR) SR novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, mohli by sa napríklad upraviť pravidlá pre vstupy na podujatia pre zaočkovaných. Nevylúčil ani možnosť, že časom bude potrebné dať sa preočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Najvyššiu zaočkovanosť zatiaľ registruje rezort zdravotníctva v Bratislavskom kraji. Očkovacia kampaň by sa mala zameriavať najmä na ľudí nad 50 rokov.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež avizoval, že predmetom rokovaní bude aj otázka preplácania PCR testov.

 

Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.